Akrabalarınız mı geldi? Korkmayın!

By Posted on 0 2 m read 266 views

Yurtiçi ve yurtdışından gelen güzide akrabalarımız sizin başınıza dert açacak, “Ay Mahmut gezdir biraz bizi” ayağına yatacaklar. Yandex’in de dediği gibi “Rota Oluşturuldu!”. Sizlere güzel bir yol güzergahı ile İstanbul turizmi ayarladım.

1. Pierre Loti

Pierre Loti

Teleferiğe binmek sizi olmasa bile akrabalarınızı mutlu edecek! Not: Teleferik sırası için şimdiden sabırlar dilerim.

2. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ziyaretçi sayısını arttıran sarayımızda mükemmel bir manzara var. Müze kartı alın, sarayın yeşilliklerinde dinlenin. Sırf kültürel etkinlik için değil, temiz hava almak, restoranında kahve içmek için bile gidebilirsiniz.

 

3. Kapalıçarşı-Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Her şey burada. Akrabalarınızı salın ve alışveriş yapsınlar. Gezin durun, biraz yorucu bir insan trafiği olabilir ama göze alın. Bir de çıkışında Kurukahveci Mehmet Efendi’ye uğrayın kahve kokusu sizi ve akrabalarınıza güzel bir anı bıraksın.

4. Ortaköy

Ortaköy

Akrabalarınızla meyveli kaktöş (vallahi TDK’nın yalancısıyım, waffleın yeni ismi) ve kumpir yemek için ideal mekan. Manzaraya bakıp İstanbul’un güzel yanlarına dalıp gidebilirsiniz.

 

5. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Yorumsuz

6. Galata Kulesi

Galata Kulesi

Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. 1204 yılındaki IV. Haçlı Seferi’nde geniş çapta tahrip edilen kule, daha sonra 1348 yılında “İsa Kulesi” adıyla yığma taşlar kullanılarak Cenevizliler tarafından Galata surlarına ek olarak yeniden yapılmıştır. Yukarı çıktığınızda her açıdan İstanbul’u göreceksiniz. Alan biraz dar şimdiden uyarayım.

 

7. Ayasofya

Ayasofya

Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. Muazzam bir mimarisi var. Eğer restore edilmiyorsa her açıdan durup durup inceleyin.

8. Yıldız Parkı

Yıldız Parkı

Akrabalarınız yazın geldiyse mutlaka buraya uğrayın. Metrekare başına 26487264 gelin damat düşse bile siz yolunuza bakın.

 

signature

Share this article

No Comments Yet.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir