Hangimiz stalklamadık çılgınlar gibi ?

By Posted on 0 3 m read 218 views

Ortaçağın veba salgınının yerini şimdi ki çağımızın stalk hastalığı almış durumda. Yaptığımız her hareketi sosyal mecralarda paylaşan bizler, “başkaları ne yapmış yav” diyip farklı profilleri gözetleyen yine bizler. 

 Sosyal medyanın ilerleyişiyle birlikte insanlar birbirlerini gözetleme hobisi edindi. Tanıdığımız-tanımadığımız herkesi stalklanacak bir malzeme haline getirdik. Sabah uyandığında yüzünü yıkamadan telefona sarılanlar olarak İnstagram’ın keşfetinde az mı fotoğraf kestik. Stalk neydi ? Stalk emekti, stalk sosyal medyadan fav atmadan sinsice karşındakinin profilini incelemekti. Kendimize “stalker” dedik, karda yürür izimizi belli etmez ve aradığımız kişinin soyağacını sosyal medyadan çıkarırız. Stalkerlık araştırmacı kimliğinizi ortaya çıkartandır!

Neden stalk ettik ?

İnsanlar artık bu çağda yemek yemeden önce tabağı masaya konulur konulmaz yemeğinin fotoğrafını çekiyor ve sosyal ağlara koyuyor, bunları da biz izliyor-görüyoruz bu durum bize içerik veriyor. Kim nerede ne yemiş, ne zaman gitmiş gibi soruların cevaplarına bir iki fotoğraf karıştırarak ulaşıyoruz. Stalkı da bu durumda açıklamak gerekirse konu biraz “merak”. Tanıdığın-tanımadığın kişilerin hayatlarını merak etmek. Bu yakın bir arkadaşın da olabilir, tanımadan gözüne ilişen biri de. Sosyal ağlarda belki de olmak istediğimiz kişileri canlandırıyoruz belki de bire bir kendimizi yansıtıyoruz. Kişinin profili aslında hayatının bir yansıması, insan hayatlarını merak ettik biz. Nasıl yaşalarlar ne severler onu bilmek istedik. Bu yüzdendir stalk sevdamız.

 

Pucca

Kimler stalk edilir ?

Tanıdığımız ve Tanımadığımız kişiler olarak ikiye ayırabiliriz.

Tanımadan Stalkladıklarımız:


Ünlüler ve uzaktan kestiklerimiz ->  Tanımadan profilleri inceler, bu insan ne yer ne içer, nelerden hoşlanır gibi bilgilere ulaşmak için kullanırız. İnsanlar artık bariz şeklide özel hayatlarını sosyal medyaya dökmekte, bizim bu bilgilere ulaşmamız da bu açıdan artık daha rahat. Ne yapmış, ne etmiş hepsini görebilmekteyiz. Nerede dersen swarm, görsel açıdan instagram, aile hayatını facebook’tan ve kendi iç dünyasını Twitter’ından çözümleyebiliyoruz artık insanları. Sevdiğiniz ünlüleri daha yakından sosyal ağlardan stalklayarak takip edebiliyorsunuz. Tanımadığınız ama tanışma adımı atacağınız veya uzaktan uzaktan bakmaktan mutlu olduğunuz insanların CV’sini bir günde çıkarabiliyorsunuz artık. Tanımadığınız kişilerin profilinde dikkat edilmesi gereken büyük ve stalkerlığın temeli olan kural ise “beğenmemek”, evet eski içeriklerine bakarken birden beğenirseniz “yakalandınız”. 

 

Tanıdıklarınız:

Zaten tanıyorsunuzdur, yanlışlıkla like atarken korkmazsınız en azından. En yakın arkadaşınızı bile stalklayabilirsiniz “benden habersiz nerelere gitmiş bak” tribi atabilmek için idealdir stalk! Tabi şu anı değil maziyi öğrenmek için de kullanabilirsiniz.

Sabah uyandığında telefonun başında saatlerce haber okumuyorsun biliyoruz. Instagram’ın keşfetine dalmış gidiyorsun, sosyal hayata veda ediyorsun. Merak etemden duramıyorsun çünkü gün içinde telefonuna düşen içerik miktarı inanılmaz bir boyut aldı. Sen adını Google’da aratan insansın, stalkerlık senin geninde var.

Kısacası

Stalk severlere minik öneriler:

Sonradan “ah efenim stalklarken karşı tarafa bildirim gitti, bittim ben” ruh halini yaşamamanız için…

Twitter: Twitter’dan stalklayacaksan favori ve RT tuşuna basmaktan korkuyorsan mobilden giriş yapmadan adını arat öyle oku tweetlerini.

Snapchat: Instagram gibi ekran görüntüsünü yazmasa mükemmel olur değil mi ? Snapchatteki fotoğrafı çok mu lazım ? Ekranı video şeklinde kaydeden güzide uygulamalarımız var onu kullan. Not: Uygulamayı kapattıktan sonra videoyu durdur.

Instagram: Elin iki tık edecek tee 7 ay önceki fotoğrafı beğeneceksin, sinir krizleri geçireceksin. Efendi efendi bilgisayardan gir, klavyeyle ileri geri git. Temiz.

signature

Share this article

No Comments Yet.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir