NTVGram

By Posted on 0 2 m read 327 views

NTV’nin NTVGram adında bir instagram hesabı var, eminim ki pek çoğunuz daha önce bu hesabı duymadınız. Neden mi?

NTVGram 2014 yılında ilerleyen sosyal medya trafiğini fark etmesiyle Instagram’a dahil oluyor. İlk senelerinde NTVGram adıyla slayt gösterisi şeklinde 15’er saniyelik videolar paylaşıyor. İşin ilginci çoğu videolarında “devamı için” yazıp Instagramın yorum kısmına haberin linkini yapıştırıyordu ama Instagram’ın hala website url’sine gitme özelliği yok. Videolar ilk zamanlar o kadar yetersiz ki izlenme ve yorum bölümlerinde aktif kullanıcı çok az.

NTVGram halihazırda NTV gibi köklü ve maddi açıdan sıkıntı yaşamayacak bir altyapıya sahip. Instagram’a Al Jazeera, BBC Türkçe, TRT Haber’den önce girmiş olmasına rağmen konsepti çok ilerletemediği için dibe vurmuş. Rakipleri Instagrama sonradan girmesine rağmen almış başını ilerlemiş, insan hikayeleriyle Instagram dışına taşıp Facebook ve Twitter’da RT’leri, laykları, favları gırla götürmüş.

 

1.5 sene sonra NTV Hayat konseptiyle (logosu değişiyor ancak instagram adı baki kalıyor) yayın yapmaya başlıyor. NTVGram Instagram’ın 1 dakikaya çıkan video süresi ile haberlerin temasını insan ve Türkiye hikayelerine çeviriyor.

Her çekiç darbesi bir nota 🎶🔴🔨

NTV (@ntvgram)’in paylaştığı bir gönderi ()

 

NTV’den destek yok

Araksında NTV altyapısı olmasına rağmen reklamdan veya paylaşımdan eser yok. Al Jazeera, BBC Türkçe, TRT Haber Instagram hesaplarına kendi websitelerinden ve diğer sosyal medya hesaplarından (Facebook, Twitter) destek verselerde NTV’den bu desteği göremedik. NTV’nin desteği o kadar kısa sürmüş ki son Facebook paylaşımı 21 Temmuz 2014’te bitmiş.

NTVGram – Facebook

 

NTVGram Twitter hesabı açmasına rağmen herhangi bir paylaşımda bulunmamış, yani hesap sadece açılmak için açılmış. Keşke Instagram’daki paylaşımlarını Twitter’a da link verip atsaydı şeklinde düşünmüyoruz değil. Bu sayede Twitter ve Instagram senkron şekilde birbirine trafik çekebilirdi.

NTVGram – Twitter Hesabı

 

Gelecek bize ne gösterir bilemeyiz ancak NTV desteğini gösterebilirse NTVGram Türkiye’de Instagram Video haberciliğinde lider olabilir.

signature

Share this article

No Comments Yet.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir