Web 3.0

By Posted on 0 2 m read 203 views

Kısaca Web’in ilerleyişi

Mevzu derin yahu bunun 1’i neydi biz ne ara Web 3.0 olduk diyenler için konuya Web 1.0’dan girmek daha faydalı olacak. Internet hayatımıza girdiğinde ilk başta sitelerden sadece bilgi alıp çıkıyorduk. Örneğin Hürriyet gazetesinde haber okuyup ayrılıyorduk. O zamanlar terim olarak bilmesek bile Web 1.0 kullanıyorduk. Yine bu örnekten gittiğimizde ilerleyen senelerde Hürriyet gazetesinde haber okurken alt bölümde yorumlar yazmaya başladık. İnsanlar siteler üstünde aktif rol oynamaya başladı bu da karşımıza Web 2.0’ı çıkarttı. Web 2.0 sosyal medya kavramını bize sundu, örneğin Twitter gibi siteler oluştu ve içeriği bizzat kullanıcı üretti.

Web 3.0 hayatımızı değiştirecek

Gelecek yeni internetimiz ise Web 3.0’dır. Durumu “kişiye özel internet” diye açıklayabiliriz. Artık her şeyin içinde internet var

Amazon Echo

ve sizin datalarınızı topluyor. Yapay zeka burada devreye giriyor ve sayesinde önünüze sizin ilgilendiğiniz dokümanları sunuyor. Google’ın size özel reklamları sunması da yapay zeka ürünü diyebiliriz. Her insan kendi Google aramalarına göre reklamlarla karşılaşıyor. Gelecek internet sitelerinde ve akıllı evler projelerinde Web 3.0 kullanılıyor. Örneğin Beko geleceğin evleri üstünde şimdiden çalışıyor. Artık her ünün internete bağlanacağı yeni sistemde eşyalar sizin ihtiyaçlarınızı sizlerle paylaşacak. Örneklemek gerekirse buzdolabında yumurta bittiğinde buzdolabı sizi uyaracak ve sipariş verecek. Web’in dönüşümü sayesinde dokunduğumuz her alet artık akıllı olacak. Amazon Echo gibi ürünler artık evlerde yer alacak ve sizin komutunuzla sizin işinizi görecek. Yani yapay zeka sizin yerinize çalışacak. Yeni teknoloji haberlerinde TV’lerin daha da akıllanacağı belirtiliyor, widget şeklinde reklamlar televizyon ekranlarında karşınıza çıkacak. Örneğin diziyi izlerken başrolün elbisesi altta widget reklam halinde “satın alın” olarak karşınıza çıkabilecek.

Zararları da yok denemez

Siri

Yapay zekayı faydalı bulurken zararlarını da es geçmemek gerek. Her an arkaplanda sizin datalarınızı topluyor. Fayda sağlıyor evet ancak sunucularına da sizin hakkında bilgi yollamış oluyor. Örneğin Siri, Siz bir şey konuşurken sizi arkadan dinliyor. Bir Kanada vatandaşının “11 Eylül” kelimesini kullanması ve Siri’nin bunu polise rapor etmesi sonucu polis çağrılıyor.

 

Web 3.0 her alanı etkileyecek. Biz kolaya alışacakken siteler de akıllı ürünlere nası entegre olurum derdine düşeceklerdir. Web 3.0’a entegre olamayan firmaların güçlük çekeceği bir döneme girilmesi muhtemel. İnsanların yöneleceği yeni Web reklamcılıkta yeni alanlar yaratabilir. Web 3.0’ın bize ve pazara farklılık katacağı kesin.

signature

Share this article

No Comments Yet.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir